Taina Sfintei Cununii

Unirea dintre bărbat și femeie (mire și mireasă) se împlinește în Biserică, în Hristos, într-o rânduială liturgică numită Taina Cununiei, una dintre cele șapte Sfinte Taine ale Bisericii.

Nunta sau Taina Cununiei este un act sfânt, de origine dumnezeiască, în care, prin preot, se împărtășește harul Sfântului Duh unui bărbat și unei femei ce se unesc liberi în căsătorie, har care sfințește și înalță legătura naturală a căsătoriei la demnitatea reprezentării unirii duhovnicești dintre Hristos și Biserică.

Taina Cununiei se impărtășește numai creștinilor ortodocși, însoțiți de nași ortodocși cununați în Biserică. Nașii vor fi garanți ai Cununiei mirilor, în fața oamenilor dar mai ales în fața lui Dumnezeu. Nașii trebuie să le fie model de viață creștină mirilor.

Înainte de slujba Cununiei, este bine ca mirii și nașii să se spovedească.

În ziua cununiei, trebuie aduse la biserică următoarele:

• certificatul de căsătorie civilă
  • două lumânări din ceară curată
  • inelele de logodnă
  • puțin vin roșu
  • puțină pâine, prescură sau pișcoturi

Există anumite zile și perioade în anul bisericesc când este interzis să se oficieze cununii. Acestea sunt trecute în toate calendarele bisericești.