Programul slujbelor

Duminică 25 iulie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

AUGUST

Vineri 6 august-Schimbarea la Față a Domnului-ora 8.30 Sf. Liturghie

Sâmbătă 7 august-Sf. Teodora de la Sihla -ora .9.00 Utrenia,ora 10.00 Sf. Liturghie

Duminică 8 august-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Sâmbătă 14 august-ora 16.00 Priveghere , Prohodul Maicii Domnului

Duminică 15 august-Adormirea Maicii Domnului-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

SEPTEMBRIE

Duminică 5 septembrie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Miercuri 8 Septembrie -Nașterea Maicii Domnului-ora 8.30 Sf. Liturghie

Sâmbătă 11 septembrie -ora 10.00 Sf. Liturghie a familiilor cu copii

Duminică  12 septembrie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Marți 14 septembrie-Înălțarea Sf. Cruci-ora 8.30 Sf. Liturghie

Duminica  19 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Sâmbătă 25 septembrie-ora 10.00 Sf. Liturghie a familiilor cu copii

Duminică 26 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

OCTOMBRIE

Vineri 1 octombrie-Acoperământul Maicii Domnului-ora 8.30 Sf. Liturghie

Duminică 3 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Sâmbătă 9 octombrie-ora 10.00 Sf. Liturghie a familiilor cu copii

Duminică 10 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Joi 14 octombrie-Sf. Cuv. Parascheva de la Iași-ora 8.30 Sf. Liturghie

Duminică 17 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Sâmbătă 23 octombrie-ora 10.00 Sf. Liturghie a familiilor cu copii

Duminică 24 octombrie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Marți 26 octombrie-Sf. Mare Muc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir-ora 8.30 Sf. Liturghie

Sâmbătă 30 octombrie -Sâmbăta morților-Moșii de de toamnă-ora 10.00 Sf. Liturghie+Parastas

Duminică 31 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Programul slujbelor online

-În fiecare Duminică de la ora 10.00 este transmisă Sf. Liturghie și online: https://us02web.zoom.us/j/9448294335?pwd=M0xpdVp4MTN4cGJxSXNjbENsN1lEdz09

-ora 19.30-Slujba Acatistului online:https://us02web.zoom.us/j/9448294335?pwd=M0xpdVp4MTN4cGJxSXNjbENsN1lEdz09

Marți-Acatistul Bunei Vestiri

Vineri-Acatistul Sfintei Cruci

Sâmbătă- Acatistul Sfintei Teodora de la Sihla

......................................................................................

Reluarea slujbelor în prezenţa credincioşilor

Iubiţii mei, doresc să vă informez că din data de 17 mai 2020 se vor relua slujbele religioase în prezenţa credincioşilor. Acest  lucru va fi posibil doar respectând regulile de igienă  stabilite şi impuse de autorităţile statului german. Până când vom intra în normalitate slujbele vor fi oficiate în Biserica Petruskirche, Wollmatingerstr. 58, 78467 Konstanz. Deoarece ordonanta de urgenţă dată de Kultus Ministerium Stuttgart prevede ca numărul de persoane să fie limitat prin păstrarea distanţei de 2 m, excepţie fac membrii aceleaşi familii, capacitatea Bisericii a fost redusă la 70 de persoane. Pentru participarea la Sf.Liturghie se va face o inscriere prealabila.

Dragii mei vin  cu rugămintea de a respecta condițiile impuse de pandemie.
Persoanele care nu sunt scrise pe listă nu pot participa la Sf. Liturghie deoarece numărul este limitat.
 Cei care s-au înscris pe listă și din binecuvântate pricini nu pot ajunge la biserică sunt rugați să anunțe din timp, pentru a da posibilitatea altor doritori.
Vă scriu aceste rânduri deoarece în ultimele duminici au venit tot mai mulți credincioși care nu erau trecuți pe listă.
De asemenea, va rog sa nu-i puneți pe oamenii de ordine în ipostaza neplăcută de a va refuza intrarea.
Vă mulțumesc pentru înțelegere! Cu dragoste și prețuire pr Ionel.

Atenție, cei care vin cu copii la împărtășit, după Sf. Liturghie, să vină la ora 12.45 si nu mai repede , pentru că se aglomerează coridorul și in primul rând nu avem voie-restricțiile autorităților- și-n al doilea rând se vorbește tare și nu mai avem liniștea și ordinea de care toți avem nevoie. Cei care doresc să vorbească îi rugăm să o facă în altă parte , nu pe coridor sau în curtea bisericii. Vă rog mult de tot să primiți aceste rânduri ca fiind trimise din dragoste și frățietate. De asemenea vă mulțumim pentru înțelegere și ajutor. Pr. Ionel.

Devino membru

Daca doriti sa deveniti membru al Parohiei Ortodoxe Romane din Konstanz, va rugam sa completati o cerere de înscriere, care se găsește la preot sau la biserică.

Devenind membru ajutați parohia noastră în mai multe feluri.

1. În primul rând, contribuția dumneavoastră financiară ne va fi de un real ajutor pentru continuarea activităților pastoral-misionare, dar și a activităților sociale și de într-ajutorare desfășurate de parohie.
  2. În al doilea rând, în comparație cu donațiile singulare, contribuțiile financiare constante, reprezentând o sumă de bani, oricât de mică, insă constantă, în fiecare lună, ne permit să planificăm mai bine activitățile mai sus menționate.
  3. În al treilea rând, înscriindu-vă oficial ca membru sporiți statutul parohiei noastre în fața autorităților, ceea ce ar putea duce la o mai bună reprezentare a tuturor românilor din parohia noastră și nu numai.