Reluarea slujbelor în prezenţa credincioşilor

Iubiţii mei, doresc să vă informez că din data de 17 mai 2020 se vor relua slujbele religioase în prezenţa credincioşilor. Acest  lucru va fi posibil doar respectând regulile de igienă  stabilite şi impuse de autorităţile statului german. Până când vom intra în normalitate slujbele vor fi oficiate în Biserica Petruskirche, Wollmatingerstr. 58, 78467 Konstanz. Deoarece ordonanta de urgenţă dată de Kultus Ministerium Stuttgart prevede ca numărul de persoane să fie limitat prin păstrarea distanţei de 2 m, excepţie fac membrii aceleaşi familii, capacitatea Bisericii a fost redusă la 70 de persoane. Pentru participarea la Sf.Liturghie se va face o inscriere prealabila.

Duminica 20 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Duminica 27 septembrie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Duminica 04 octombrie- ora 9.00 Utrenie, ora 10.00 Sf. Liturghie

Duminica 11 octombrie-ora 9.00 Utrenie, ora 10.00 Sf. Liturghie

Miercuri 14 octombrie-ora 8.30 Sf. Liturghie-Sf. Cuv. Parascheva de la Iași

Duminica 18 octombrie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Duminica 25 octombrie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie

Luni 26 octombrie-ora 8.30 Sf. Liturghie-Sf. Mare Mc. Dimitrie Izvorâtorul   de Mir

Sâmbăta 31 octombrie -ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie -Sâmbăta morților-Moșii de toamnă-Parastasul pentru cei adormiți.

Programul slujbelor online

Duminica -ora 10.00 Sf. Liturghie online: https://www.gotomeet.me/BisericaOrtodoxaKonstanz

-ora 19.30-Slujba Acatistului online: https://www.gotomeet.me/BisericaOrtodoxaKonstanz

Miercuri-Acatistul Buneivestiri

Vineri-Acatistul Sfintei Cruci

Sâmbătă- Acatistul Sfintei Teodora de la Sihla

......................................................................................

Iubiți credincioși, Capela noastră nu dispune de locuri de parcare. Pentru a putea parca mașinile vă stau la dispoziție străzile din împrejurimi, precum și parcarea de la Școala ”Sonnenhaldeschule”, care dispune de 13 locuri. Distanța este de circa 100 de metri față de Capelă.Vă mulțumim pentru înțelegere și vă așteptăm cu drag la rugăciune.

Accesati linkul de mai jos pentru a vedea harta cu străzile și locurile unde puteți parca. https://www.openstreetmap.org/way/199505352#map=18/47.67805/9.19034

Pentru a găsi mai ușor Capela din Konstanz, vă venim în ajutor cu un filmuleț. Trebuie doar să accesați acest link: https://www.youtube.com/watch?v=WAUSFHvbvSg

Rugăciunea lui Iisus

Das Jesusgebet

Luni:-ora 18.00 Pavecernița Mare și Canonul cel Mare în Biserica St. Peter und  Paul din Niederzell, Eginostr.19, 78479 Reichenau

Montag: -18.00 Uhr-Gottesdienst in der Hl. Paulus und Petrus Kirche -Eginostr.19, 78479 Reichenau

Întâlniri cu tinerii

Doamne ajută! Dorința mea este de a mă întâlni cu tinerii , pentru a sta de vorbă, a bea un ceai împreună, a ne cunoaște mai bine și  a cunoaște mai bine învățătura lui Hristos și a Bisericii noastre strămoșești. De aceea fac călduroasa invitația tinerilor de la 17 ani până la 40 ani (necăsătoriți) de a participa la aceste întâlniri în sala bisericii evanghelice Petruskirche , Wollmatingerstr.58, 78467 Konstanz de la ora 17.30.

Programul întâlnirilor:

Duminica 19.07.2020 ora 17.00

Devino membru

Daca doriti sa deveniti membru al Parohiei Ortodoxe Romane din Konstanz, va rugam sa completati o cerere de înscriere, care se găsește la preot sau la biserică.

Devenind membru ajutați parohia noastră în mai multe feluri.

1. În primul rând, contribuția dumneavoastră financiară ne va fi de un real ajutor pentru continuarea activităților pastoral-misionare, dar și a activităților sociale și de într-ajutorare desfășurate de parohie.
  2. În al doilea rând, în comparație cu donațiile singulare, contribuțiile financiare constante, reprezentând o sumă de bani, oricât de mică, insă constantă, în fiecare lună, ne permit să planificăm mai bine activitățile mai sus menționate.
  3. În al treilea rând, înscriindu-vă oficial ca membru sporiți statutul parohiei noastre în fața autorităților, ceea ce ar putea duce la o mai bună reprezentare a tuturor românilor din parohia noastră și nu numai.