Sigla "rx"  în formularul de înscriere de la primăriile germane

Începând din ianuarie 2014, toți cei care solicită loc de munca în Germania trebuie să-și declare și religia. La insistențele repetate ale Părintelui Anghel de la Offenbach, Landesregierung/ Rechtsabteilung  din Landul Hessen a acordat și pentru românii ortodocși o siglă în formularul de înscriere la primării (Anmeldeamt). Această siglă este "rx" și înseamnă pentru autorități "rumänisch-orthodox". Deși hotărârea de la Hessen a fost comunicată tuturor Landurilor, acestea n-au implementat-o, astfel încât sigla "rx" nu este introdusă încă pe formularele de înscriere. Acestea îi includ doar pe grecii ortodocși cu sigla "go" și rușii ortodocși cu sigla "ro". Compatrioții noștri trebuie să se declare români ortodocși  și să spună funcționarului de la primărie că există și pentru românii ortodocși sigla "rx". Altfel, vor fi înscriși ca „griechisch-orthodox”  sau „russisch-orthodox”. Acțiunea noastră este foarte importantă pentru că în viitor se preconizează perceperea unui impozit special, obligatoriu ca în Italia, Spania și alte state. Impozitul va fi trimis ulterior către Bisericile respective sau Statului german pentru opera socială (cei care nu au apartenență religioasă). În aceste condiții, ne putem afla în situația neplăcută de a nu primi fonduri de la stat, fiindcă românii vor apărea în bazele de date ca greci ortodocși sau ca ruși ortodocși, iar banii vor ajunge la aceste Biserici. Este important să ținem seama cu toții de acestă schimbare benefică nouă și să o comunicăm și celor din jurul nostru. În felul acesta, cei care au fost deja înregistrați ca greci sau ruși ortodocși vor putea cere autorităților schimbarea apartenenței confesionale, iar cei care urmează să se înregistreze vor ști să ceară încadrarea corectă. În atașament găsiți decizia Landului Hessen, valabilă pentru întreaga Germanie, cu privire la adăugarea siglei "rx" pentru românii ortodocși. Fiecare Parohie va primi de la stat o sumă de bani în funcție de numărul de credincioși declarați ca „rumänisch-orthodox".