Parohia Ortodoxă Română Konstanz „Pogorârea Sfântului Duh”, la initiativa preotului paroh Ionel Nemeș și a consiliului parohial, organizează începând cu octombrie 2015 cursuri gratuite de limba germană pentru români oferite de Antonia Olariu, lector de limba germană la Universitatea din Konstanz și traducător autorizat de limba germană și română (www.olariu.de).

Persoanele interesate sunt rugate să trimită un email pe adresa: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea. sau să ne contacteze telefonic la numărul 015114131126 Pentru înscriere, avem nevoie de următoarele informații:

• Nume și prenume
  • Adresa poștală și număr de telefon
  • Adresa de email
  • Nivelul de limbă (începător, începător cu cunoștințe, avansat)
  • Preferința legată de timp: în timpul săptămânii, duminica (de ex. după slujbă) etc.

În funcție de numărul persoanelor înscrise, vă vom comunica spre sfârșitul lunii septembrie dacă și ce cursuri vor avea loc, data începerii, precum și ziua și ora stabilită. La începutul lunii octombrie va avea loc un test de limbă germană pentru constatarea nivelului de limbă și clasificarea în grupa potrivită.

Pentru detalii vă rugăm accesați www.olariu.de