Biserica Ortodoxă Română Konstanz | Facebook
Programul slujbelor
APRILIE 2024
Miercuri 24 aprilie -Sf. Liturghie a Darurulor Înainte-Sfințite-ora 17.00 în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
Sâmbătă 27 aprilie -ora 10.00 Sf. Liturghie în limba germană
Duminică 28 aprilie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Luni 29 aprilie-Sfânta și Mare Luni -Denie-ora 17.00-în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
Marți 30 aprilie-Sfânta și Marea Marți-Denie-ora 17.00-în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
MAI 2024
Miercuri 1 mai-Sfânta și Marea Miercuri-Denie-ora 17.00-în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
Joi 2 mai-Sfânta și Marea Joi-Sf. Liturghie -ora 8.30 în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
-Denia celor 12 Evanghelii-ora 17.00 în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
Vineri 3 mai-Sfânta și Marea Vineri- Denia Prohodului Domnului-ora 17.00 în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
Sâmbătă 4 mai-SLUJBA INVIERII DOMNULUI-ORA 23.00 în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
Duminică 5 mai -Învierea Domnului nostru Iisus Hristos-ora 10.00 Sf. Liturghie
Luni 6 mai-Sfintele Paști- ora 9.00 Sf. Liturghie
Marți 7 mai-Sfintele Paști- ora 8.30 Sf. Liturghie
Vineri 10 Mai Izvorul Tămăduirii-ora 9.00 Sf. Liturghie . Sfințirea Apei celei Mici.
Duminică 12 mai-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie. Concert susținut de Mădălina Dorneanu împreună cu corul din Luxemburg.
Duminică 19 mai-ora 8.30 Utrenia, ora 9.30 Sf. Liturghie arhierească. Va fi prezent IPS Părinte Mitropolit Serafim. Oficierea Sf. Taine a Cununiei tinerilor Cristian și Maria-Teodora.
Marți 21 mai-Sfinții Împărați Constantin și Elena- ora 8.30 Sf. Liturghie
Sâmbătă 25 mai -ora 10.00 Sf. Liturghie în limba germană
Duminică 26 mai-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
IUNIE 2024
Sâmbătă 1 iunie-ora 10.00 Sf. Liturghie a familiilor cu copii
Duminică 2 iunie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 9 iunie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
- ora 17.00 Vecernia
Joi 13 iunie-Înălțarea Domnului-ora 9.30 Sf. Liturghie-în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
Sâmbătă 15 iunie -ora 10.00 Sf. Liturghie în limba germană
Duminică 16 iunie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Sâmbătă 22 iunie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 23 iunie-Rusaliile-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Luni 24 iunie-Sf. Treime-Nașterea Sf. Ioan Botezătorul - ora 8.30 Sf. Liturghie
Sâmbătă 29 iunie-Sf. Apostoli Petru și Pavel-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 30 iunie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
IULIE 2024
Sâmbătă 6 iulie-ora 10.00 Sf. Liturghie a familiilor cu copii
Duminică 7 iulie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 14 iulie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Sâmbătă 20 iulie- Sf. Ilie Tesviteanul-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 21 iulie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Sâmbătă 27 iulie -ora 10.00 Sf. Liturghie în limba germană
Duminică 28 iulie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
AUGUST 2024
Duminică 4 august-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Luni 5 august -Vecernia cu Litie-ora 18.00
Marți 6 august-Schimbarea la Față a Domnului-ora 8.30 Sf. Liturghie
Miercuri 7 august-Sf. Teodora de la Sihla-ora 8.30 Sf. Liturghie
Duminică 11 august-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Miercuri 14 august-Prohodul Maicii Domnului-ora 17.00
Joi 15 august-Adormirrea Maicii Domnului-ora 8.30 Sf. Liturghie
CONCEDIU 16-31 AUGUST
SEPTEMBRIE 2024
Duminică 1 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 8 septembrie -Nașterea Maicii Domnului-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Sâmbătă 14 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 15 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 22 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Sâmbătă 28 septembrie -ora 10.00 Sf. Liturghie în limba germană
Duminică 29 septembrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. -în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
-ora 17.00 Vecernie-în Pauluskirche, Mainaustr. 31, 78464 Konstanz
OCTOMBRIE 2024
Marți 1 octombrie-ora 8.30 Sf. Liturghie
Sâmbătă 5 octombrie-ora 10.00 Sf. Liturghie a familiilor cu copii
Duminică 6 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Sâmbătă 12 octombrie-ora 10.00 Sf. Liturghie în limba germană
Duminică 13 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Luni 14 octombrie-Sf. Cuv. Parascheva-ora 8.30 Sf. Liturghie
Duminică 20 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Sâmbătă 26 octombrie-Sf. Mc. Dimitrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Duminică 27 octombrie-ora 9.00 Utrenia, ora 10.00 Sf. Liturghie
Pentru Botez, Cununie, Înmormântare , Sfeștanie, Spovedanie etc. vă rog să luați legătura cu preotul paroh Ionel Nemeș la numerele de telefon: 07531-8048008 ; Mobil 015114131126. Cu multă dragoste vă stă la dispoziție.
Programul slujbelor online
-Miercurea si Vinerea de la ora 20.00 - Rugăciuni pentru cei bolnavi online:https://us02web.zoom.us/j/9448294335?pwd=M0xpdVp4MTN4cGJxSXNjbENsN1lEdz09
-Marți de la ora 20.00-Cerc biblic online:https://us02web.zoom.us/j/9448294335?pwd=M0xpdVp4MTN4cGJxSXNjbENsN1lEdz09
--------------------
Devino membru
Daca doriti sa deveniti membru al Parohiei Ortodoxe Romane din Konstanz, va rugam sa completati o cerere de înscriere, care se găsește la preot sau la biserică.
Devenind membru ajutați parohia noastră în mai multe feluri.
- În primul rând, contribuția dumneavoastră financiară ne va fi de un real ajutor pentru continuarea activităților pastoral-misionare, dar și a activităților sociale și de într-ajutorare desfășurate de parohie.
- În al doilea rând, în comparație cu donațiile singulare, contribuțiile financiare constante, reprezentând o sumă de bani, oricât de mică, insă constantă, în fiecare lună, ne permit să planificăm mai bine activitățile mai sus menționate.
- În al treilea rând, înscriindu-vă oficial ca membru sporiți statutul parohiei noastre în fața autorităților, ceea ce ar putea duce la o mai bună reprezentare a tuturor românilor din parohia noastră și nu numai.