Întrebare: Cum sărbătorim anumite zile din calendararul creștin, marcate cu cruce neagră sau roșie?

Răspuns: Cu negru sunt marcate în calendar zilele de sărbătoare, iar cu roșu sărbătorile mari. În aceste zile se cuvine să îi cinstim pe sfinții respectivi citind acatiste, făcând milostenie, rugându-ne, citind din operele respectivilor sfinți sau din Biblie în cazul anumitor sărbători descrise acolo. Suplimentar, în calendarul tipărit de Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord se regăsesc sfinții români marcați cu verde. De reținut este că anumite episcopii pot acorda o altă importanță unor anumiți sfinți semnificativi la nivel local. Ca diferență, sărbătorile marcate cu roșu în calendar au un ritual aparte. În seara anterioară sărbătorii se oficiază o vecernie cu litie si se citește doxologia mică.

 

Tipărire