Întrebare: Este corectă practica de a împărtăși copiii timp de o lună în fiecare duminică cu o singură spovedanie?

Răspuns: Nu. Atât pentru copii cât și pentru adulți, nu există un termen fix de expirare pentru spovedanie. Împărtășania nu este obligatoriu precedată de fiecare dată de o spovedanie. Majoritatea preoților nu se pot spovedi înainte de fiecare Sfântă Liturghie pe care o slujesc, din motive de ordin practic: duhovnicul nu este în apropiere, sau nu are mereu timp, așa cum se întâmplă de multe ori în diaspora.

Cele două Sfinte Taine, Spovedania și Împărtășania, sunt Taine distincte. Creștinul se poate împărtăși chiar și de mai multe ori. El trebuie să decidă singur dacă se simte pregătit să se împărtășească. Dacă are dubii, ar trebui să îl întrebe pe duhovnic. Altfel, rugăciunile ce preced fiecare Sfântă Împărtășanie sunt rugăciuni de curățire. Trebuie să nu uităm că niciodată nu vom fi cu adevărat vrednici de Trupul și Sângele lui Hristos. Însă Sfânta Împărtășanie este instituită de însuși Hristos, cel care a venit pe Pământ nu pentru cei drepți, ci pentru cei păcătoși.

Tipărire